Search Engine Optimization and "Other Stuff" Blog

poniedziałek, września 17, 2007

Mod Rewrite - zalety i problemy

Aktywowanie modułu mod_rewrite ma w sobie wiele zalet, dlatego też przy wyborze dostawcy hostingu warto dowiedzieć się wpierw, czy takowy jest aktywowany na serwerze, aby uniknąć późniejszych ewentualnych rozczarowań. Oprócz trwałego przekierowania (tzw. 301) jednej domeny na drugą, co jest rozwiązaniem najlepiej akceptowanym przez wyszukiwarki, w sytuacji przenosin serwisu, mod_rewrite ma wiele innych zastosowań. Już samo zastosowanie w .htaccess opcji:

Options -indexes

blokuje pokazywanie struktury folderów domeny, co chroni nas przed osobami próbującymi podejrzeć np. folder z grafiką. Kolejnym zastosowaniem .htaccess może być tłumaczenie rozszerzeń plików (np. php do html):

AddType application/x-httpd-php .php .html

Kolejnym rozwiązaniem jest przekierowanie wszystkich adresów do struktury "z" lub "bez" www, dzięki czemu np nasz PR i siła linków nie są rozdzielane pomiędzy domena.pl a www.domena.pl.

Najistotniejszym jednak rozwiązaniem z punktu widzenia SEO jest możliwość translacji zmiennych php w ścieżkach URL, które zamieniamy na tzw. linki seo-friendly, zawierające słowa kluczowe w zamian za ciąg niezrozumiałych często znaków. Dodatkowo, roboty Google mają najczęściej problem z przejściem więcej niż dwóch zmiennych w adresie. Im większy serwis posiadamy (np. sklep internetowy) tym większą korzyść odnosi. Linki seo-friendly pozwalają na wbicie stronki do top10 (często także na pierwsze kilka pozycji na jedną frazę) dla wielu fraz kluczowych.

Teraz trochę z innej beczki, aczkolwiek nie do końca. Odkryłem właśnie przyczynę problemu z moim pierwszym preclem. Okazało się, że zmiana w pliku .htaccess, której dokonałem (wcześniej było przekierowanie na "bez www", zmieniłem na "z www" ) 24 sierpnia odbiła się czkawką na preclu. Wszystkie nowo dodawane wpisy pojawiały się bez treści, do tego były przypisywane innemu autorowi niż w rzeczywistości. Dziś cofnąłem zmiany do poprzedniej wersji i wszystko hula. Jak więc widać, korygowanie pliku .htaccess powinno być przeprowadzane z najwyższą ostrożnością i wszelkie zmiany powinny zakończyć się testami działania portalu. Porównując ten precel z pozostałymi, które funkcjonują bez zarzutu mogę jedynie stwierdzić, iż od momentu wprowadzenia pierwszego wpisu nie można robić tego rodzaju zmiany. Dotyczy to oczywiście precli bazujących na skrypcie wordpress.

Brak komentarzy: