Search Engine Optimization and "Other Stuff" Blog

piątek, września 28, 2007

Sposób na drupalowego precla cz. 1

Tak jak już wcześniej obiecywałem, chiałbym przedstawić jeden z wariantów budowy presell page na silniku Drupala. Mam nadzieję, że wiadomości, które tutaj znajdziecie będą dla Was chociaż w części przydatne.

Ściągamy Drupala


Wchodzimy na drupal.org, gdzie w prawym górnym rogu strony znajdziemy najbardziej aktualną wersję systemu do ściągnięcia. Postawiony przeze mnie precel działa na wersji 5.2.

Baza Danych i instalacja

Do instalacji Drupala potrzebujemy funkcjonującej bazy danych (MySQL lub PostgreSQL). Po rozpakowaniu plików drupala do docelowego folderu (może to być główna domena, subdomena lub też katalog) uruchamiamy skrypt index.php, ale zanim to nastąpi, musimy ustawić prawa nadpisywania dla pliku /sites/default/settings.php . Powinna pojawić się plansza, gdzie wpisujemy nazwę bazy, usera i hasło.

Pierwszy użytkownik

W kolejnym kroku tworzymy usera z uprawnieniami globalnymi (UID1) . Warto później utworzyć także drugie konto z uprawnieniami na poziomie zwykłego użytkownika, pomoże nam to w testowaniu ustawień uprawnień.

Katalog files i zadania Cron'a

Zgodnie z wymogami tworzymy katalog files w /root. Uruchamiam także Cron'a (jeśli nasz serwer obsługuje zadania Cron'a).

Podstawowe ustawienia

Zakładamy, że nasz precel będzie po polsku. Idziemy do site configuration > localization . Tutaj importujemy wcześniej ściągnięty np. stąd plik z tłumaczeniem (rozszerzenie .po). Ustawiamy język polski jako domyślny i zapisujemy. Od teraz możemy spokojnie posługiwać się polską wersją językową.

Zakładka Zarządzaj > Budowa witryny

Aliasy adresów - tutaj znajdziemy wszystkie aliasy, ale o tym później.

Bloki - tutaj będą widoczne dostępne oraz uruchomione bloki menu. Dla precla utworzone powinien zostać ustawiony blok z naszymi kategoriami, ale to też w dalszej części.

Menu - to tutaj zorganizujemy nasze menu. Na początek wybieramy "Dodaj Menu", gdzie wpisujemy tytuł naszego menu, np. Kategorie. Następnie dodajemy elementy menu, gdzie tytuł będzie nazwą naszej kategorii, opis opcjonalnie. Ścieżka, najważniejszy element w tej układance. Ustawiamy taxonomy/term/n , gdzie n to numer kolejnej naszej kategorii, którą dodajemy, jeśli jest to nasza pierwsza kategoria, to ustawiamy taxonomy/term/1. Możemy zaznaczyć Rozwinięte, elementem nadrzędnym będzie element Kategorie. Zapisujemy całość i tak aż do ostatniej kategorii.


Brak komentarzy: